Od Wydawnictwa

W oczekiwaniu na beatyfikację

O D   W Y D A W N I C T W A

Cieszę się, że wreszcie ukaże się przedwojenna publicystyka bł. ks. Władysława Bukowińskiego, rozproszona w trzech wydaniach periodycznych… Pani Marii Kalas składam serdeczne podziękowanie za trud odczytania i opracowania skanów.

Szczególnie ważnym jest by mogły sięgnąć do publicystyki bł. ks. Władysława Bukowińskiego osoby obecnie pracujące na dawnych Kresach Rzeczypospolitej – księża, siostry zakonne, katecheci i nauczyciele. Błogosławiony ks. Władysław Bukowiński pomoże nam dokonać refleksji czym jest katolicyzm i czym jest polskość.

W czasach pewnego kryzysu wartości warto sięgać do źródeł. Dziedzictwo bł. ks. Władysława Bukowińskiego powinno wyjść z pewnego zapomnienia i nieznania i stać się własnością całego narodu, zarówno w Kraju, jak i poza jego granicami.

Z wielkim wzruszeniem przeczytałem w jednym z pierwszych artykułów ks. Władysława Bukowińskiego o kościele farnym w Ostrogu, w którym przyszło mi służyć od 1992 roku:

Niech nam wolno będzie stwierdzić, że najwymowniejszym znakiem przepastnej różnicy dwóch światów, położonych po obu stronach granicy polsko-sowieckiej, jest po stronie bolszewickiej zniszczony, zbezczeszczony i w salę zabaw przemieniony kościół w Tarnorudzie, a po stronie polskiej choćby stojący nieopodal granicy piękny stylowy kościół parafialny w Ostrogu nad Horyniem, u wejścia do którego widnieje jakże bardzo znamienny tam, u granicy dwóch światów, napis «Sursum corda!» – «Wznieśmy wzwyż serca!» – wzwyż, do Boga!”.

ks. Vitold-Yosif Kovaliv

(ks. Witold Józef Kowalów)

Ostróg nad Horyniem, 12 lipca 2016 r.

Okładka

S. I Okładki