Marek A. Koprowski,
Biblioteka „Wołania z Wołynia” t. 60
Marek A. Koprowsiki,
„Między Styrem a Bugiem”
Biały Dunajec – Ostróg 2008;
ISBN 978-83-88863-37-0
cena 20,- zł + porto
*******
Książka „Między Styrem a Bugiem” jest kontynuacją pracy „Wołynia dzień dzisiejszy”. W podobny sposób prezentuje ona główne Ośrodki Kościoła katolickiego i polskości w Obwodzie Łuckim. W porównaniu z tamtą jest ona bardziej eseistyczna i wsparta źródłami. Mówi nie tylko o dniu dzisiejszym, ale także o historii i wkładzie Polaków w rozwój Wołynia, a zwłaszcza wielkich rodów magnackich, w tym: Czackich (Poryck), Czartoryskich (Klewań), Radziwiłłów (Ołyka), Lipińskich (Zaturce). Pokazuje wkład Kościoła katolickiego w powiązanie Wołynia z Europą, a zwłaszcza rolę Łucka jako ośrodka kultury łacińskiej na wschód od Bugu. Zwraca uwagę na konieczność ochrony zabytków kultury polskiej na Zachodnim Wołyniu, części dawnej ziemi chełmskiej i Polesia. Praca porusza także konieczność opieki nad grobami żołnierzy polskich, głównie legionistów z czasu I wojny światowej. Pisze m.in. o rewaloryzacji swoistego sanktuarium legionistów w Kostiuchnówce i cmentarzyku w Maniewiczach. Nie unika oczywiście spraw trudnych. Mordów ludności polskiej na Wołyniu i Polesiu Wołyńskim. Pokazuje nowe tropy w tej kwestii, znajdujące się na terenie powiatu Kamieńsko-Koszyrskiego, który nie wchodził w skład województwa wołyńskiego i nie został ujęty w monumentalnej pracy państwa Siemaszków.
„Między Styrem a Bugiem” opisuje też dzień dzisiejszy wspólnot katolickich i skupisk polskich na tym obszarze. Pokazuje ich codzienne problemy, wynikające zarówno z bagażu historycznego, jak i najzwyczajniejszej biedy. Ważnym wątkiem książki jest też ukazanie wkładu Kościoła rzymskokatolickiego w budowanie niepodległej Ukrainy, a także działań obu państw na rzecz budowania mostów i pojednania.
Ukazanie się książki „Między Styrem a Bugiem” Marka A. Koprowskiego jest swego rodzaju pokłosiem 65. rocznicy rzezi ludności polskiej na Wołyniu.
Niniejszą książkę można zamawiać pod następującymi adresami:
Ośrodek „Wołanie z Wołynia”, skr. poczt. 9, 34-520 Poronin, Polska
lub
“Волання з Волині”, вул. Кардашевича, 1, 35800 м. Остріг, Україна
lub E-mail: vykovaliv@gmail.com