T. 33 Kapucyńska Odyseja przez Podole i Wołyń
T. 33 O. Hieronim Warachim OFMCap., “
Recenzja z "Niedzieli"
http://www.niedziela.pl/artykul_w_niedzieli.php?doc=ed200435&nr=145 KAPUCYŃSKA ODYSEJA Wspomnienia z pielgrzymowania do krainy dzieciństwa – Kapucyńska Odyseja – Przez Podole i Wołyń poprzedził O. Hieronim Warachim OFMCap. inwokacją do Matki Bożej: Śliczna Gwiazdo miasta Lwowa, Maryj
Pani nasza i Królowo Maryjo.
Ty, która Ziem Polskich, w lwowskiej katedrze Królową ogłoszona zostałaś.
Myśli moje, wspomnienia i uczucia serdeczne wspieraj.
Pieśń chwały Syna Twojego i Twojej chwały,
przez Podole i Wołyń głoszących, Braci Mniejszyc
h Kapucynów dzieje,opiewać pragnę.
Jest darem Bożej łaski, że w 87. roku życia mógł O. Hieronim odbyć wędrówkę śladami dzieciństwa i młodości, równocześnie wędrówkę po ziemi, gdzie kapucyni nie ustawali w trudzie budowania Królestwa Bożego, a teraz wytrwale, gdzie tylko można, odbudowują kościoły i klasztory.
Stajemy się czytelnikami przeżyć świadka historii, który kiedy spotyka się ze śladami przeszłości, ukazuje stan dzisiejszy i równocześnie ożywia obrazami z czasów obu wojen, a niekiedy dalekiej przeszłości.
Z tą książką w ręku, w jej Pieśni I, możemy odbyć wędrówkę po Podolu, poczynając od. Lwowa – od Kleparza, Zamarstynowa, Łyczakowa, poprzez Dublany, Milatyn, przez Olesko, Podhajce, Poczajów i Krzemieniec.
W Pieśni II poznajemy Wołyń z Ostrogiem, gdzie odbudowany jest kościół i klasztor kapucyński z siedzibą Ostrogskiej Akademii.
W Pieśni III i IV autor ukazuje odradzanie się klasztorów kapucyńskich na przykładzie działania o. Hilarego Wilka i obecnie biskupa o. Stanisława Padewskiego.
Język książki – żywy, urozmaicony anegdotami, sprawia, że stajemy się słuchaczami gawędy o. Warachima.
Pozycja wydana została przez ośrodek “Wołania z Wołynia” jako t. 33. jego biblioteki. Wydawnictwo to jest wyrazem troski o zachowanie śladów narodowej i katolic
kiej kultury na ziemiach dawnej Polski.O. Hieronim Warachim OFMCap., “Kapucyńska Odyseja Przez Podole i Wołyń”, Biały Dunajec-Ostróg 2004, ss. 157.
O. Jan Maria Sochocki
[“Niedziela” Edycja rzeszowska nr 35 z 2004 r.]