"Wołyniak. Prawdziwa legenda" (PL)

“WOŁYNIAK. LEGENDA PRAWDZIWA”

Żył tylko 23 lata, od szesnastego roku życia walczył za Ojczyznę. Dla uczczenia pamięci Józefa Zadzierskiego, dowódcy oddziału partyzanckiego Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW), powstał film dokumentalny pt. “Wołyniak. Legenda prawdziwa”. Jego prapremiera odbyła się w Domu “Hutnik” w Stalowej Woli.

Film został zrealizowany przez Wydawnictwo
“Sztafeta” i Telewizję Kablową “Stella” w Stalowej Woli oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział Rzeszów. Narratorami są w nim Dionizy Garbacz, reżyser i scenarzysta, i dr Krzysztof Kaczmarski z IPN w Rzeszowie. Występują też nieliczni już świadkowie – partyzanci z oddziału Wołyniaka, jego narzeczona, dopełniając słowami portret filmowego bohatera, podkreślając jego odwagę, wolę walki, wyjaśniając okoliczności jego działalności. Realizatorzy filmu wędrują śladami działalności partyzanckiej Wołyniaka, a także miejsc uwięzienia bohatera i jego pochówku. Mają oni nadzieję, że film będzie pełnił ważną rolę edukacyjną, przybliżając młodzieży współczesną historię regionu i Polski.

Józef Zadzierski (ur. w Kostopolu w 1923 r., zm. 29 grudnia 1946 r. we wsi Szegdy), uczeń lwowskiego Korpusu Kadetów, w czasie II wojny światowej jako żołnierz Samodzielnej Grupy Operacyjnej “Polesie”, dowodzonej przez gen. Franciszka Kleeberga, brał udział w bitwie pod Kockiem. W Warszawie na tajnych kompletach uzyskał maturę i ukończył podziemną podchorążówkę w Dańkowie. Kolejno był żołnierzem oddziału Jana Kamera Bolesława” oraz oddziału NOW-AK por. Franciszka Przysiężniaka “Ojca Jana”, w szeregach którego brał udział w potyczkach z Niemcami i Ukraińcami, wyróżniając się odwagą, a następnie zorganizował w okolicach Leżajska oddział dyspozycyjny Komendy Okręgu Rzeszów NOW. Nowy oddział partyzancki założył po ucieczce z transportu żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego do obozu w Związku Sowieckim. Jego oddział m.in. walczył z grupami UPA i strzegł polskich wsi na Zasaniu przed atakami ukraińskimi. Podczas ofensywy Sowietów w lipcu 1944 r. przeprowadził wojska przez San, przyczyniając się do uratowania Leżajska od zniszczenia. 19 marca 1945 r., dzięki jego dowództwu, oddziały NOW rozgromiły ukraińsko-sowiecki atak na Kuryłówkę, a 7 maja 1945 r. pokonały pod Kuryłówką ekspedycję NKWD. Pochowany został konspiracyjnie na cmentarzu w Tarnawcu.

Alicja Trześniowska

[“Nasz Dziennik” (Warszawa) nr 44 (3061) z 21 lutego 2008 r., s. 10.]