Menu

Polecamy strony

Wyszukiwanie

Wołyńskie Madonny

T. 6 Tadeusz Kukiz, „Wołyńskie Madonny i inne obrazy sakralne z diecezji łuckiej”, Biały Dunajec 1998.
Kolejna pozycja książkowa Tadeusza Kukiza, znanego pasjonata i badacza dziejów kresowych obrazów o tematyce maryjnej, związanych z nimi legend i ich „wędrówek” na Zachód po bolesnych wydarzeniach ostatniej wojny. Książka licząca 212 stron, opatrzona jest licznymi ilustracjami, bibliografią oraz skorowidzami nazw osobowych i geograficznych, będąca swoistego rodzaju przewodnikiem po dawnych sanktuariach Wołynia.

Nakład książki został wyczerpany. Szukamy sponsara na II wydanie oraz edycję ukraińską.

"Wołyńskie Madonny" w Opolu

„WOŁYŃSKIE MADONNY”

Ukazała się drukiem kolejna pozycja książkowa Tadeusza Kukiza, znanego pasjonata i badacza dziejów kresowych obrazów o tematyce maryjnej, związanych z nimi legend i ich "wędrówek" [zwykle na Zachód] po bolesnych wydarzeniach ostatniej wojny. Tym razem do rąk czytelnika trafia ładnie wydana książka licząca 212 stron, opatrzona licznymi ilustracjami, bibliografią oraz skorowidzami nazw osobowych i geograficznych, będąca swoistego rodzaju przewodnikiem po dawnych sanktuariach Wołynia.
Po latach prześladowań, zniszczeń i programowej ateizacji odradza się Kościół rzymskokatolicki na Wołyniu i powraca życie do sanktuariów w Latyczowie i Berdyczowie. Niestety wiele przepięknych miejsc świętych i przedmiotów kultu zostało bezpowrotnie zniszczonych bądź zaginęło. Tym bardziej cenna wydaje się publikacja o "Wołyńskich Madonnach", która w przystępny sposób przeciera jakby zagubiony szlak ukazując przemilczane, bądź zapomniane fragmenty zawiłych kresowych dziejów.
"Omówiłem 13 obrazów Matki Bożej przywiezionych z Wołynia po drugiej Wojnie światowej, omówiłem kilka innych wołyńskich wizerunków maryjnych, które - jak obraz Matki Bożej Berdyczowskiej czy Poczajowskiej - na trwałe wpisały się w nasze dzieje i literaturę [na przykład w twórczości Juliusza Słowackiego]. Omówiłem także słynny niegdyś na Wołyniu zaginiony wizerunek Matki Bożej Kazimierzeckiej i zachowany obraz Matki Bożej Międzyrzeckiej czczony przez katolików i prawosławnych. Przedstawiłem również słynące łaskami obrazy Pana Jezusa" - czytamy we wstępie słowa Tadeusza Kukiza. Słowa o poszczególnych obrazach, ich dziejach i obecnym oddziaływaniu odsłania kolejną kartę bogatych dziejów polskiego Kościoła.
Książkę o "Wołyńskich Madonnach" można nabyć wysyłając zamówienie pod adres: Ośrodek "Wołanie z Wołynia", skr. poczt. 9, 34 - 520 Poronin. Cena jednego egzemplarza wynosi 15 złotych plus porto!


Kronika diecezji (opolskiej)
- Proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Ostrogu na Wołyniu, ks. Witold Józef Kowalów, spotkał się 2 maja br. w ramach cyklicznych spotkań z członkami Klubu Inteligencji Katolickiej w Krapkowicach i Opolu. Ks. Kowalów spotkał się z licznymi Wołyniakami żyjącymi na Opolszczyźnie i przedstawił obecną sytuację Kościoła w odradzającej się diecezji łuckiej


„Gość Niedzielny” (Opole) nr 21 z 23 maja 1999 r.

 

KSIĘŻA POCHODZĄCY Z NASZEJ PARAFII

ks. Roman Rzepecki SDB

ur.1958   święcenia kaplańskie 1985

Praca misyjna w Moskwie ,  obecnie :

GDAŃSK-ORUNIA

 

 


Święta

Niedziela, XXIII Tydzień zwykły
Rok B, II
Dwudziesta Trzecia Niedziela zwykła

Sonda

Kiedy powinna być Msza Święta wieczorna w czasie wakacji?

Powinna być o godzinie 18:00

Powinna być o godzinie 19:00

Jest to dla mnie bez różnicy


Licznik

Liczba wyświetleń:
9656218

Statystyki

Zegar