Krzysztof Rafał Prokop,

Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają,  podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. życie moje oddaję za owce. Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni. I te muszę przyprowadzić i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz

(J 10, 14-16).

Pochylając się nad wielkim dziedzictwem jakie z sobą niesie diecezja kamieniecko-podolska i oddając cześć swoim wielkim poprzednikom, z franciszkańską radością wyrażam zadowolenie z ukazania się drukiem niniejszej pozycji książkowej.

Z całego serca dziękuję autorowi – dr. hab. Krzysztofowi Rafałowi Prokopowi – za podjęcie się dzieła przybliżenia nam postaci biskupów kamienieckich. Dziękuję również redaktorowi Biblioteki „Wołania z Wołynia” – Ks. Witoldowi Józefowi Kowalowowi – za trud wydania tej książki.

Mam nadzieję, że niniejsza praca, pozwoli nam nie tylko lepiej poznać dzieje Kościoła na Podolu, które obfitowały w wyjątkowo dramatyczne wydarzenia, ale zrozumieć również ich ducha i wkład Pasterzy w rozwój Kościoła na tych ziemiach. Jakże nie wspomnieć moich dwóch wielkich poprzedników z minionego stulecia, Abpa Piotra Mańkowskiego i bpa Jana Olszańskiego. Ich imiona powiązane są z restytucją diecezji kamienieckiej w 1918 roku i odnowieniem diecezji kamieniecko-podolskiej w 1991 roku. Obecny czas jest niemniej trudny – dzięki niezmierzonej dobroci Boga dobro rodzi się w trudach i cierpieniach. Widzimy jak dzieło Boże rozrasta się i w cudowny sposób wydaje owoce. Chociaż Diecezja Kamieniecko-Podolska obejmuje obecnie obwody chmielnicki i winnicki, to jej Kościół rozwija się, a ludzie garną się do Boga.

W roku Peregrynacji kopii cudownego Obrazu Matki Bożej Latyczowskiej w parafiach diecezji kamieniecko-podolskiej poświęcamy Niepokalanej Maryi wszystkie Dzieci Boże naszej diecezji, ich ciała i dusze, wszystkie ich modlitwy i prace, radości i cierpienia oraz tym, czym one są i co posiadają.

Wszystkim Czytelnikom życzę Pokoju i Dobra. Niech niniejsza praca pomoże nam widzieć opatrznościową opiekę nad tą cząstką Kościoła Chrystusowego oraz z ufnością i nadzieją patrzeć w przyszłość.

Bp Leon Dubrawski

Kamieniec Podolski, 30 kwietnia 2007 r.

w liturgiczne wspomnienie św. Piusa V, papieża