T. 33 Kapucyńska Odyseja przez Podole i Wołyń

T. 33 O. Hieronim Warachim OFMCap., “Kapucyńska Odyseja przez Podole i Wołyń”, Biały Dunajec – Ostróg 2004.

Sentymentalna podróż do miejsc znanych i zapamiętanych przez autora w młodości posłużyła za okazję do ukazania dawnych i obecnych dziejów pracy OO. Kapucynów na Podolu i Wołyniu. Niełatwo jest pokonywać trudności i budować Kościół na gruzach murów i zrujnowanych duchowo ludzkich serc.

Recenzja z "Niedzieli"

Autor książki - o. Hieronim Warachim

KAPUCYŃSKA ODYSEJA

Wspomnienia z pielgrzymowania do krainy dzieciństwa – Kapucyńska Odyseja – Przez Podole i Wołyń poprzedził O. Hieronim Warachim OFMCap. inwokacją do Matki Bożej:

Śliczna Gwiazdo miasta Lwowa, Maryjo.

Pani nasza i Królowo Maryjo.

Ty, która Ziem Polskich, w lwowskiej katedrze Królową ogłoszona zostałaś.

Myśli moje, wspomnienia i uczucia serdeczne wspieraj.

Pieśń chwały Syna Twojego i Twojej chwały,

przez Podole i Wołyń głoszących, Braci Mniejszych Kapucynów dzieje,

opiewać pragnę.

Jest darem Bożej łaski, że w 87. roku życia mógł O. Hieronim odbyć wędrówkę śladami dzieciństwa i młodości, równocześnie wędrówkę po ziemi, gdzie kapucyni nie ustawali w trudzie budowania Królestwa Bożego, a teraz wytrwale, gdzie tylko można, odbudowują kościoły i klasztory.

Stajemy się czytelnikami przeżyć świadka historii, który kiedy spotyka się ze śladami przeszłości, ukazuje stan dzisiejszy i równocześnie ożywia obrazami z czasów obu wojen, a niekiedy dalekiej przeszłości.

Z tą książką w ręku, w jej Pieśni I, możemy odbyć wędrówkę po Podolu, poczynając od. Lwowa – od Kleparza, Zamarstynowa, Łyczakowa, poprzez Dublany, Milatyn, przez Olesko, Podhajce, Poczajów i Krzemieniec.

W Pieśni II poznajemy Wołyń z Ostrogiem, gdzie odbudowany jest kościół i klasztor kapucyński z siedzibą Ostrogskiej Akademii.

W Pieśni III i IV autor ukazuje odradzanie się klasztorów kapucyńskich na przykładzie działania o. Hilarego Wilka i obecnie biskupa o. Stanisława Padewskiego.
Język książki – żywy, urozmaicony anegdotami, sprawia, że stajemy się słuchaczami gawędy o. Warachima.

Pozycja wydana została przez ośrodek “Wołania z Wołynia” jako t. 33. jego biblioteki. Wydawnictwo to jest wyrazem troski o zachowanie śladów narodowej i katolickiej kultury na ziemiach dawnej Polski.

O. Hieronim Warachim OFMCap., “Kapucyńska Odyseja Przez Podole i Wołyń”, Biały Dunajec-Ostróg 2004, ss. 157.

O. Jan Maria Sochocki

[“Niedziela” Edycja rzeszowska nr 35 z 2004 r.]